PIC16F1713-I/SP
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16F1713-I/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F1713
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Stock : In Stock
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP